Güneydoğu Anadolu Turu 5 Yıldızlı Otellerde
Kültür Turları
7750.00
Tur Programı

 

MEZOPOTAMYA TURU

ŞANLIURFA – MARDİN – DİYARBAKIR - GAZİANTEP

3 Gece – 4 Gün

 

 

HAREKET:

Saat 22:00’da Rıza Turizm Nalçacı Ofis önünden hareketle Ereğli, Adana, Osmaniye ve Gaziantep güzergahını takip ederek Halfeti’ye doğru hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında rehberimizin anlatımı, deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapacağız.


1.GÜN:

Keyifli yolculuğumuz sonrasında “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye ulaşıyoruz. Alınan sabah kahvaltısının ardından burada teknemize binerek Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı, sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaşan Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyoruz. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyoruz. Belirlenen saatte aracımız ile buluşarak Birecik’e hareket ediyoruz. Kelaynak Üretim Çiftliğini gördükten sonra Şanlıurfa’ya ulaşıyoruz. Hz. Eyyüp sabır makamını gördükten sonra öğle yemeği molasını verip sonrasında Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası, (Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Kutsal Mağara), Rızvaniye Camii, Hz. İbrahim Makamını, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Halil ür-Rahman Camii, Balıklı Göl’ü gördükten sonra Hüseyniye Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı) Kazzaz Pazarı, (Bedesten) ve Kapalıçarşı içinde serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Tevrat, İncil ve Kuran’da adı geçen tek kent olan Harran’a ulaşıyoruz. İlk olarak panorama noktasından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi, Ulu Cami, Rasathane ve Şehir Surlarını görüyoruz. Keyifli yürüyüş sonrası, geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evleri'nde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Keyifli gezi sonrasında otelimize varıyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz yörenin kültürünü yansıtan Sıra Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde.

 

 


2.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri kabul edilen ve halen kazıların sürmekte olduğu Göbeklitepe' ye ulaşıyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımları gezimize ayrı bir tat katacak. Ardından Viranşehir de Eyyüpnebi Köyüne hareket ediyoruz. Burada Hz Eyüp as Hz Elyasa As ve Eyyup Peygamber'in ağır hastalığı ve uğradığı musibetler sırasında O'na büyük bir şefkat ve sabırla bakan hanımı Rahime Hatun'un mezarlarının ziyaretinden sonra sonra eşsiz manzarayı seyrettikten sonra Tarihi İpek Yolu üzerindeki, farklı dini inanışları ve tarihi eserleri barındıran Mardin’e ulaşıyoruz. Alınan öğle yemeği sonrasında Deyrul-Zaferan Manastırı'nı geziyor, sonrasında Kasımiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Muhteşem Mezopotamya manzarasını seyrederek bu muhteşem yapıyı rehberimizden dinliyoruz. Manzaranın da keyfini çıkardıktan sonra Tarihi Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek Mardin gezimize başlıyoruz. M.Ö 4000’lerden başlayarak, onlarca kez farklı kavimler tarafından kuşatılmış, işgal edilmiş ama aynı temellerle korunmuş olan Mardin’de farklı kültürlerinin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi keşfe başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları görüp Tarihi PTT Binası ve Ulu Camii gezilerini yapıyor ve serbest zaman veriyoruz. Keyifli gün sonrasında otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


3.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Midyat’a ulaşıyoruz. “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Büyüleyici taş işçiliğiyle dikkat çeken üç katlı konağı gezip, konağın terasından bütün Midyat manzarasının tadını çıkarıyoruz. Dillere destan telkârilerin imal edildiği ve satıldığı dükkanda serbest zaman verip, Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz. Hasankeyf’te ilk durağımız olan, Ilısu Barajı’nın suları atında kalmaktan kurtarılan yapıların sergilendiği Yeni Kültürel Park Alanı’na ulaşıyoruz. Ardından Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Alınan öğle yemeği sonrasında gezimize 5.700 metre uzunluğunda olan Diyarbakır surlarını görerek başlıyoruz. Panoramik olarak otobüsümüz ile Dağ Kapısını (Harput Kapısı), Urfa Kapısını (Rum veya Halep Kapısı), Mardin Kapısını (Tel Kapı), son olarak da Yeni Kapıyı (Sat ya da Dicle) gördükten sonra yapım tarihi tam olarak bilinmeyen ancak Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan ve kale surları üzerinde Harput kapısı ile Mardin kapısını birleştiren, eksenin batısında yer alan Diyarbakır Ulu Camii’ yi gezmeye başlıyoruz. Müslümanlar tarafından 5. Harem-i Şerif (Mukaddes Mabed) kabul edilen cami gezimizi tamamladıktan sonra Şanlıurfa ’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.


4.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği, Gaziantep Mozaik Müzesi'ni geziyoruz. Ardından Tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirler Tütün Han, Tahmis Kahvesi, Pişirici Kasteli, Kurtuluş Müzesi 'ni gezebilirler. Gaziantep mutfağının dillere destan örneklerinden oluşan öğle yemeğimizi aldıktan sonra Adana, Ereğli güzergâhını takip ederek Konya’ya hareket ediyoruz. Rıza Turizm ile bir başka tur programında görüşmek üzere, keyifli bir yolculuk eşliğinde Konya’ya ulaşıyoruz.

 

 

 

Ücrete Dahil Hizmetler

 • 3 Gece Otel Konaklaması 4/5*
 • 4 Sabah Kahvaltısı
 • 3 Akşam Yemeği
 • Konforlu Ulaşım, Araç İçi Soğuk İkramlar
 • Seyahat Sigortası
 • Halfeti Tekne Turu
 • Profesyonel Rehberlik
 • Rıza Turizm Kalite ve Güvencesi

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Yemeklerde ve Teknelerde Alınan İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Sıra Gecesi

 

 

ÇOCUK ÜCRETLERİ : ODADA İKİ YETİŞKİN YANINDA KALMAK KAYDI İLE YUKARIDAKİ FİYATLAR GEÇERLİDİR. ODADA 1 YETİŞKİN YANINDA ÇOCUK TAM ÜCRET ÖDER

NOT : ERKEN REZERVASYONDA ÖDEMENİN TAMAMI YADA TOPLAM ÖDEMENIN %30 U ÖDENMEK KAYDI İLE İNDİRİMLER GEÇERLİDİR AKSİ TAKDİRDE SEZON ÜCRETLERİ GEÇERLİ OLACAKTIR

ŞARTLARI : HAREKET TARIHINDEN 45 GÜN ÖNCESİNE KADAR OLAN LERDE TAM İADE ( ÖDEME YAPILAN ŞEKİL VE TÜRE GÖRE ) 45-30 GÜN ARASI LERDE %50 KESİNTİ - 30 GÜN -21 GÜN ARASI İPTALLERDE %75 KESİNTİ 21 GÜN ALTI LERDE ÜCRETİN TAMAMI KESİNTİ YAPILACAKTIR.

İPTAL MÜCBİR SEBEPLERDE : TUR HAREKET TARIHINDEN 30 GÜN ÖNCESİNDE RIZA TURIZMIN MISAFİRLER ADINA ÖDEME YAPTIGI OTOBÜS, REHBERLİK, OTEL, TRANSFERLER VE VERGİLER DÜŞÜLEREK KALAN MİKTAR MÜŞTRİYE İADE EDİLECEKTİR. MÜCBİR SEBEP OLMASINA RAGMEN TURUN HAREKET TARİHİNDEN 30 GÜNDEN AZ KALMASI DURUMUNDA NORMAL İPTAL ŞARTLARI GEÇERLİ OLACAKTIR.

KURALLAR : RIZA TURİZM SEYAHAT ACENTASI BELİRLİ KURALLAR DAHİLİNDE ÖZEL İÇERİKLİ TURLAR DÜZENLEMEKTEDİR. İSLAMİ HASSASİYETLERE UYGUN HELAL YEMEK YİYEBİLECEKLERİ VE NAMAZ VAKİTLERİNDE MOLALARA RİYAYET EDECEĞİNİ MİSAFİRLERİNE TAAHHÜT ETMEKTEDİR. TURLARIMIZ AİLELERE UYGUN TURLARDIR. BU BAGLAMDA TUR ESNASINDA MİSAFİRLERİMİZ BELİRLİ KURALLARA RİAYET ETMEK ZORUNDADIR. TOPLU YEMEKLERDE BİZLERE BELİRTİLEN ALANLARDA OTURMAK, TUR ESNASINDA KESİNLİKLE ALKOL ALMAMAK, MİSAFİRLERİMİZİ VE DEĞERLERİNİ AŞAĞILAYICI HAREKETLER YAPMAMAK, AHLAK KURALLARINA AYKIRI HAREKET ETMEMEK, TURUN HUZURUNU BOZMAMAK, TURUN İŞLEYİŞİNE MÜDAHALE ETMEMEK, VB. KURALLARA UYMAK ZORUNDADIR. "AKSİ DURUMLARDA RIZA TURİZM TURUN SAĞLIKLI DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN TUR ESNASINDA KURALLARA UYMAYAN MİSAFİRLERE TUTANAK TUTARAK EN YAKIN OTOGARDAN TURUN BAŞLANGIÇ NOKTASINA KADAR GÖNDERMEKLE MÜKELLEFTİR. BUNUNLA BERABER TURUN KALAN KISMI İLE ALAKALI HERHANGİ BİR İADE SÖZ KONUSU OLMAMAKLA BERABER HUKUKİ HAKLARINI VE TAZMİNAT HAKLARI SAKLI TUTMAKTADIR."

RIZA TURİZM PROGRAMLARIMIZDA OTEL KALITESI AYNI KALMAK KAYDI ILE TARIHLERE GÖRE OTELLERDE DEGİŞİLİK YAPMA HAKKINA SAHIPTIR. 

#konya #antep #urfa #gapturu

Hizmet Detayları

 

 

Ücrete Dahil Hizmetler

 • 3 Gece Otel Konaklaması 4/5*
 • 4 Sabah Kahvaltısı
 • 3 Akşam Yemeği
 • Konforlu Ulaşım, Araç İçi Soğuk İkramlar
 • Seyahat Sigortası
 • Halfeti Tekne Turu
 • Profesyonel Rehberlik
 • Rıza Turizm Kalite ve Güvencesi

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Yemeklerde ve Teknelerde Alınan İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Sıra Gecesi
Vize İçin Gerekli Evrak Listesi

Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,

Var ise eski pasaportlar, Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,

2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf, TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi, Yeni tarihli İngilizce düzenlenmiş orijinal öğrenci belgesi, Masraflarını karşılayacak kişiden seyahat edecek kişinin ismi yakınlık derecesi seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş masrafların karşılanacağı beyan edilmiş şahsi dilekçe, İtalya ve İspanya Konsolosluğu masrafları anne ve baba dışında birinin karşılamasını kabul etmemektedir. Masrafları karşılayan kişinin imza örneği (Ehliyet, pasaport vb.) 18 yaş altı seyahat edecek misafirlerimiz için anne ve baba tarafından noterden muvaffakatname (İtalya ve Yunanistan konsolosluğu anne ve baba beraber gitse dahi her başvuruda bu evrağı istemektedir.) ( Bazı durumlarda diğer konsolosluklarda bu evrağı talep edebilir.) ( İspanya konsolosluğu bu belge için özellikle İspanya’ya seyahat edebileceğinin belirtilmesini istemektedir.) Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.) Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak masrafları karşılayan kişinin meslek grubuna göre evrakları pasaport, fotoğraf, imzalı dilekçe dışında tamamını eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir.

Tur Tarihleri
TURA KATIL

Tura Katılmak için Bize Ulaşın!

Heyecan Verici Bir Deneyime Katılın!

444 0 818 info@rizaturizm.com
Formu Doldurun

Sayfa İçeriğini Yazdır KONAKLANACAK OTELLER

GRUP TALEBİNDE BULUN